İzmir, Tokyo’da gerçekleşen JATA 2015 Turizm Fuarına katıldı. İzmir Kalkınma Ajansı ve Bergama Belediyesi’nin beraber katıldığı fuar yoğun ilgi gördü.
Japonya’nın tokyo kentinde yapılan JATA 2015 Turizm Fuarında, Türkiye’nin fuar standının yanında İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından hazırlatılan İzmir fuar standıyla dünyanın dört bir yanından gelen turizm profesyonellerine İzmir tanıtımı yapıldı. Japonya’daki hedef kitleye yönelik olarak UNECSO Kültür Mirası Listesinde yer alan Efes ve Bergama’nın özellikle vurgulandığı, İzmir’in tarihi ve kültürel kimliğini ön plana çıkaran stant tasarımı tercih edildi. Tokyo Büyükelçisi Bülent Meriç’in de ziyaret ettiği stant fuar boyunca yoğun ilgi gördü.

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, “Dünyanın önemli turizm fuarlarından biri olan JATA Turizm Fuarına kültür turizmine ağırlık veren Japonya’da UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan Bergama ile katılmak çok etkili oldu. Bu fuar kapsamında tur operatörleriyle ve medya temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdik. Hazırladığımız Japonca dökümanlar ile İzmirimizi daha etkin tanıttık. İzmir’in turizm potansiyelini artırmak açısından verimli bir fuar oldu. Turizm sektöründe dönem dönem yaşanan dalgalanmalardan daha az zarar görmek, turizm sezonunu uzatmak ve turizm çeşitliliğini artırmak için tanıtımı önemli görüyoruz. Bu yolda daha fazla başarı elde etmek için güç birliğinin gerçekleşmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de açıklamasında, “Japon turistlerin Bergama’ya yoğun ilgisi var. UNESCO Dünya Mirası listesine girdikten sonra bu ilgi daha da arttı. JATA Turizm fuarıyla bu artan ilgiyi daha da artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

2014 yılında 157 bin kişinin ziyaret ettiği JATA Turizm Fuarı hem turizm sektör kuruluşları, hem tüketiciler, hem de tur operatörleri ve seyahat acentalarını bir araya getiren organizasyon olması sebebiyle çok önemli bir tanıtım fırsatı. 2014 yılında fuarda 151 ülkeden toplam 1129 katılımcı yer aldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü