Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Hindistan’ın Mumbai şehrinde düzenlenen   10. Annapoorna World of Food India fuarında Türkiye’nin zeytiini ve zeytinyağı tanıtıldı.

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için Hindistan’ın Mumbai şehrinde, 14-16 Eylül 2015 arasında düzenlenen 10. Annapoorna World of Food India isimli gıda fuarına katılarak, tanıtım faaliyetine devam etti. Toplam 15 ülkeden yaklaşık 200 firmanın geldiği, Arjantin, Avusturya, Kore, Singapur, Suudi Arabistan ve ABD’nin milli katılım organizasyonu düzenlediği fuara 15 metrekarelik bir fuar standıyla katıldıklarını belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Davut Er, yıllık 230 milyar dolar gıda ürünleri ithal eden Hindistan’daki pazar paylarını arttırmayı amaçladıklarını kaydetti.

“İlgiden son derece memnun kaldık”

Son yıllarda bu ülkedeki gıda ve içecek sektöründeki en önemli iş platformlarından biri haline gelen ve Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICCI) organizatörlüğünde düzenlenen 10. Annapoorna World of Food India’da Türkiyenin zeytin ve zeytinyağına gösterilen ilgiden son derece memnun kaldıklarını belirten Er, Avrupa ve Asya’nın çeşitli ülkelerinden büyük firmaların katıldığını söyledi. Fuar sırasında Hindistan’daki ciddi ithalatçı firmalarla görüşmeler yaptıklarını aktararak, “Hindistan’da zeytinyağı tüketimi, son yıllarda yıllık yüzde 50-60 oranında artıyor ve 10 bin ton tüketime ulaştılar. Bizim de ülke olarak hedefimiz, Hindistan pazarında yüzde 25 paya ulaşmak. Yoğun olarak vejetaryen ürünlerin tüketildiği, 1 milyarı aşkın nüfusuyla Hindistan, tanıtım çalışmaların karşılığının alınacağı bir ülke. ZZTK’nın açtığı bu yolda, ihracatçı firmalarımızın kararlı ve doğru adımlar atarak başarılı olacaklarına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü